Návod

Príprava podkladu

  1. Pred vlastnou pokládkou musí byť povrch podkladu čistý, zbavený prachu a nečistôt. Ak je povrch podkladu poškodený, poprípade znečistený naftou, olejmi, asfaltom a podobne, je potrebné tento povrch očistiť prebrúsením, otryskaním oceľovými guličkami, otryskaním tlakovou vodou, odmastniť a podobne.
  2. Podklad nie je nutné za obvyklých okolnosí penetrovať, nakoľko pri pokládke materiálu dochádza zároveň i k penetrácii betónu.
  3. Pokiaľ sa na povrchu betónu nachadzajú vačšie praskliny, tieto zošijeme zmesou živice a stavebného piesku o zrnitosti cca do 1mm.
  4. Ak usúdime, že podkladový betón nie je dostatočne súdržný a je potrebné zhutniť jeho povrch, môžeme to spraviť tak, že zmiešame živicu s tvrdidlom a následne touto zmesou napenetrujeme povrch betónu valcovaním alebo štetcom. Napenetrovaný povrch je možné presypať zľahka kremičitým pieskom, pre lepšie ukotvenie finálnej vrstvy o podklad. Po vytvrdnutí takto upraveného podkladu dochádza k spevneniu a zhutneniu celého povrchu.
  5. Ak je podkladový betón nerovný, nijako sa nevyspravuje, zmes sa nanáša priamo na nerovný podklad.
  6. Pokiaľ podklad obsahuje dilačné špáry, je možné ich preniesť aj do finálnej vrstvy tak, aby boli obe nad sebou. Pokiaľ podklad dilatačné špáry nemá, nie je potrebné vytvoriť vo finálnej vrstve nové dilatačné špáry.

Príprava zmesi

  1. Kamenivo nasypeme do plastovej nádoby (najlepšie sa hodí cca 30 l plastové stavebné vedro).
  2. Pripravíme si živicu (zložka A) a zmiešame ju s tvrdidlom (zložka B). Zmes živice a tvrdidla je potrebné dobre premiešať nízkootáčkovým miešadlom min. 3 minúty.
  3. Miešací pomer váhový: na 1m2 A+B – zložka A-0,72kg + zložka B – 0,4kg.
  4. Následne nalejeme túto zmes do vedra s kamenivom a nízkootáčkovým miešadlom dôsledne premiešame.
  5. Pripavíme si iba toľko zmesi, koľko dokážeme spoľahlivo spracovať do 30 minút. Miešaniu živice a kameniva venujte veľkú pozornosť, aby materiál bol dobre premiešaný a kameň sa dobre obalil živicou.

Aplikácia

  1. Pripravenú zmes kameniva a živice rovnomerne nanášame na betónovú plochu vo vrstve cca 0,5 – 1,5cm.
  2. Následne oceľovým hladidlom povrch utlačíme a uhladíme do konečnej podoby.
  3. Ak niekde vznikne diera a povrch nie je súvislý, dosypeme zmes a znovu uhladíme. Týmto spôsobom aplikujeme materiál na celú plochu. POZOR – náradie pri práci je potrebné podľa potreby čistiť riedidlom S6005 alebo S 6300, aby sa materiál nelepil na hladidlo a povrch zostal hladký.
  4. Viac pozornosti je potrebné venovať zvislým plochám ako sú napríklad schody. Pre tento účel je potrebné zhotoviť debnenie. Debnenie zhotovujeme z hobľovaných dosák, ktoré namažeme separátorom, aby sa nám debnenie neprilepilo k zmesi. Debnenie odoberáme po cca 24hodinách.

Spotreba materiálu

  1. Spotreba materiálu je daná frakciou /veľkosťou/ kameniva ale taktiež nerovnosťou podkladu a smeru nanášania (zvisle, vodorovne), na ktorý sa bude aplikovat zmes. Pri vertikálnych plochách spotreba raste asi o 15 – 20 % oproti horizontálnym plochám.
  2. Priemerná spotreba zmesi na 1m2 : cca 20kg kameniva a 1,12kg živice.
  3. Ak je potrebné vykonať penetráciu spotreba živice je cca 0,1 kg až 0,4 kg na 1m2 v závislosti na kvalite a poréznosti podkladu.

Ďalšie zásady

  1. Doporučená pracovná teplota je v rozmedzí min. +10 , max. +30 stupňov celzia.
  2. Počas aplikácie a vytvrdzovania nesmie na materiál dojsť voda či iné mechanické alebo chemické zaťaženie. Skladovateľnosť – pri teplotách +10 – + 25 stupňov celzia.
  3. Doba vytvrdnutia závisí na teplote vzduchu. Platí, čím vyššia teplota, tým kratší reakčný čas. A naopak.
  4. Kamenný povrch povrch je pochôzný za cca 24hod, plne zaťažiteľný za cca 7dní.

Dôležité upozornenie

  1. Živica je horľavina IV. Triedy, pri práci nejesť, nepiť, nefajčiť, určené pre odborné použitie.
  2. Pri práci je nutné používať ochranné pomôcky – vhodné rukavice, okuliare, prípadne štít. Živica dráždi oči a pokožku, pri styku s pokožkou môže vyvolávať alergické reakcie.
  3. Živica obsahuje tieto nebezpečné látky: epoxidovú živicu, bifenolA/F, glycidyleter alkoholu.

Prvá pomoc

  1. Pri vniknutí do očí: – oko ihneď vymyť prúdom čistej vody a urýchlene vyhľadať lekársku pomoc
  2. Pri náhodnom požití: – vypláchnuť ústa čistou vodou, vypiť cca 0,5 litra vlažnej vody a vyvolať zvracanie, urýchlene vyhľadať lekársku pomoc
  3. Pri zasiahnutí pokožky: – pokožku umyť vodou a mydlom, ošetriť regeneračným krémom
  4. Pri nadýchaní: – prerušiť prácu a odíjsť na vzduch
  5. Po vytvrdnutí zmesi je zmes kameniva a živice neškodí zdraviu, neovplyvňuje negatívne životné prostredie, nespôsobuje alergické reakcie.